Doğum Sonu (Dikiş Yeri) Epizyotomi Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Doğum esnasında vajen bölgesine bir kesi yapılır. Bunun ismi epizyotomidir. Epizyotomi bebeğin doğum esnasında rahat çıkışını sağlamak için vajinanın dış kısmında yaklaşık 4-5 cm boyundaki kesi yeridir. Doğum kesisi bulunduğu bölgeye rağmen çok çabuk iyileşir ve ortalama doğum sonrası 3. haftadan itibaren tamamen iyileşir.   

Epizyotomi yapılan bölge kuru ve temiz tutulmalıdır.

Dikiş bölgesi ödem (şişlik), ağrı, kızarıklık, dikişlerde açılma ve akıntıya karşı gözlenmelidir. Bunlar var ise mutlaka hekim ya da hemşireniz ile irtibata geçmelisiniz.

Sıcak uygulama: Gün içinde vücudunuzu yakmayacak şekilde kalçalarınızı içine alacak şekilde 15-20 dakikalık 2-4 kez 15 dakika 38-42 C0 su ile sıcak oturma banyosu ya da perine bölgesine derinizi yakmayacak şekilde sıcak havlu veya su torbası ile kuru uygulama yapabilirsiniz.

Buz uygulaması: Şişmeyi önlemek ve rahatlatıcı amaçlı 24 saat boyunca 2 saatte bir en fazla 15 dakikalık buz uygulaması yapabilirsiniz. Buz kalıbının üzeri havlu ile sarılarak uygulanmalıdır. Ancak buz uygulaması rahatsızlık hissi verirse sıcak uygulama tercih etmelisiniz.

Basınç Önleme: Dikişlerinizin ya da perine bölgenizde ağrı olan bölge üzerine oturmamaya çalışınız. Uzun süre ayakta durmaktan ve uzun süre oturmaktan kaçınınız. Oturma simidi ya da yastıklarla destekleyerek oturmanız daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

Perine bölgesini açıkta tutmak: Sıkı çamaşırlar, özellikle pamuk olmayan ve dar olan iç çamaşırları perine bölgesinin hava almasını engelleyecek ve bölgenin tahriş olmasına neden olacaktır. Olabildiğince açıkta tutup hava almasını ve kuru olmasını sağlayınız.

Otururken önce tek kalça daha sonra diğer kalçayı yerleştirerek dikiş yerlerindeki gerilmeyi azaltabilirsiniz. Oturma simidi kullanabilirsiniz.

Düzenli dengeli besleniniz, yeterli su içiniz, kabız olmaktan kaçınınız. Doğumdan sonraki ilk bir iki hafta daha çok yatarak istirahat ediniz.

Pelvik taban egzersizi olan kegel egzersizi yapmanız kasları güçlendirir ve kan dolaşımını sağlayarak daha çabuk iyileşmenizi sağlar.

Kalıcı ve çok ağrılı bir durum varsa mutlaka doktorunuza danışınız

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: