Doğum Sonu Kanama

Normal vajinal bir doğumda ortalama 250-300 ml (yaklaşık 1 su bardağı) kan kaybedilir. Sezeryan doğumda ise 700-1000 ml arasında kan kaybedilir.  İlk 8 saatten sonra kanama normal menstrual kanamadan fazla değildir. Kanamanız uzun sürer ve buna düzensiz ve aşırı miktarda kanama eşlik ederse hemen doktora başvurulmalıdır.

Doğum sonu ilk haftanın sonunda kırmızı orta şiddetli bir kanamadan, sulu pembemsi hafif akıntılara dönüşür,  daha sonra kahverengimsi lekeler gelir ve doğumdan iki ile altı hafta sonra tamamen sona erer.   

Doğum sonu bebeğin eşinin (plasentanın) ayrıldığı bölgedeki damarların kasılması ve rahmin kasılması ile kanama kontrol altına alınır. Rahim zamanla küçülür ve eski halini alır. 

Doğum sonrası rahim kanamaları doğumdan sonraki birkaç gün, adet kanamasından biraz fazla olacak şekilde devam eder. Özellikle bir süre sırt üstü yatmışsanız veya geceyi yatarak geçirmişseniz, ayağa kalktığınız ilk günlerde kan boşalmaları veya birkaç pıhtı gelmesi normaldir.  

Kanama kötü kokmamalıdır, renginin parlak kırmızı olmaması gerekir. Kanamada büyük doku parçaları olmamalıdır.

Unutmayınız! Her kadının kanama özellikleri kendine göredir.

Kanama miktarı genelde daha önce doğum yapmış kadınlarda daha fazla olabilir. Her kadın biyolojik olarak farklı olacağından kendinizi, kendinizle kıyaslamanız her zaman doğru olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: